przedszkole

ul. Wiktorska 95/97
e-mail: p144@eduwarszawa.pl

Program edukacji przyrodniczo-ekologicznej Fundacji Szkatułka pt. Drzewo w mieście

Program edukacji przyrodniczo-ekologicznej
Fundacji Szkatułka pt. Drzewo w mieście

Jest to całoroczny program o przyrodzie naszego miasta, ekologii, klimacie
i wpływie człowieka na zmiany środowiska prowadzony dla przedszkolaków
i uczniów klas I-III. W zależności od poziomu nauczania różne są założenia
i efekty, które ma przynieść dzieciom udział w programie.

W pracy z maluszkami (3-4 latkami) dążymy do tego, żeby dzieci zrozumiały, że po za ulicami pełnymi samochodów, budynkami wznoszonymi dla potrzeb człowieka, rosną w mieście drzewa, śpiewają ptaki, pod krzakami w dzień chronią się różne ssaki, że człowiek, nawet taki zupełnie mały, może pomagać zwierzętom, dbać o owady, ptaki, jeże.

Starszym dzieciom (5-6 latkom) pokazujemy, że miasto to miejsce życia nie tylko ludzi, ale też ogromnej ilości zwierząt, które tak samo jak my ludzie, potrzebują odpowiednich przestrzeni do życia, dostępu do wody i zdrowego pokarmu, jakie znaczenie dla życia w wielkim mieście mają drzewa i inne rośliny, jakie działania człowieka wpływają niekorzystnie na środowisko naturalne i zmiany klimatu, na czym polegają wybrane zjawiska przyrodnicze.

Każda edycja to nowe pomysły i formy pracy, ale ogólne założenia niezmienne - uwrażliwienie dzieci żyjących w wielkim mieście na środowisko naturalne, którego jesteśmy częścią, od którego zależymy i na które wpływamy.

ul. Wiktorska 95/97,

e-mail: p144@eduwarszawa.pl